Yabancı Dil Öğretimi

DİL EĞİTİMİ

Dil eğitiminde temel ilke; TÜZYEKSAV/Özel Liderler Ortaokulu’ndan mezun olan tüm öğrencilerimizin bir yabancı dili mükemmel seviyede, iki yabancı dili ise iyi seviyede öğrenmiş olmasıdır. Bu amaçla okul öncesi ve ilkokuldan başlayarak birinci yabancı dil olarak belirlenen İngilizce ’de yoğun bir program uygulanır. Okullar, Cambridge Sınavlar Sistemini kullanır ve sınavlarda başarılı olan öğrenciler uluslararası alanda birçok ülke ve kurumda tanınan sertifikalarını alırlar.

Rusya, yurtdışında ülkemiz şirketlerinin inşaat taahhütlerinin en fazla olduğu, ülkemizin en büyük enerji kaynağı sağlayıcılardan biri olan,  son yıllarda ülkemize en fazla turist yollayan ve dünyada büyük ülke olarak tanımlanabilecek ülkelerden biri konumundadır. Bu gerekçelerle okullarda 2 sınıftan itibaren Rusça diğer yabancı dil olarak belirlenmiştir. Dileyen öğrencilerimizin (öğretmenlerimizin de uygun görmesi durumunda) Rusça Dil seviyesini değerlendirmek üzere TORFL (Test of Russian as a Foreign Language) sınavına girmesi için destek sağlanacaktır.

Bilindiği üzere ülkemizin en büyük ticaret ortağı, yurtdışında en fazla yurttaşımızın yaşadığı, ülkemiz öğrencilerinin mühendislik eğitimlerinde tercihlerinde ilk sırada yer alan, AB’nin lider ülkelerinden biri olan Almanya’dır. Bu sebeple okul öğrencilerinin gelecek planlarında mutlaka yer alacağı düşünülen Almanya’da, başarıyla eğitim almaları ya da çalışabilmelerini temin edecek seviyede yabancı dil bilmeleri gerektiği vizyonuyla okulumuzda  6. Sınıftan itibaren üçüncü yabancı dil olarak Almanca eğitimi verilmektedir.

Almanca için sertifikalandırma, Goethe-Institut’un sınavları ile yapılır. Sınavlar okulumuzda öğrencilerimizin kendi sınıflarında enstitü uzmanlarının nezaretinde gerçekleştirilir. Enstitü tarafından yapılan sertifikalandırma, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesinin (AORÇ) seviyelerine denktir. Yani, yeni başlayanlar için A1’den, en yüksek dil seviyesi olan C2’ye kadar olan basamaklarda sertifikalandırma yapılır.

İngilizce, Rusça ve Almanca eğitiminde bilişim teknolojisini etkili bir biçimde kullanmak amacıyla busuu yazılımı kurumsal olarak kullanılmaktadır. Kurumsal kullanım sayesinde öğrencilerimizin çalışmaları öğretmenlerimiz tarafından online takip edilmektedir.