SSS

Türkiye Üstün Zekalılar  ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı hangi  amaçla kuruldu ,kurucusu kimdir?

TÜZYEKSAV Üstün zekalı ve üstün yetenekli bireylerin eğitim ihtiyacını karşılamak için kurulan bir vakıftır. Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Sayın  Erdal KİZİROĞLU’dur.

TÜZYEKSAV  Bilim Kurulu Üyeleri hangi Üniversite ve akademisyenlerden oluşur?

Prof.Dr. Ayşegül ATAMAN; TÜZYEKSAV Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı ve Bilim Kurulu Başkanı

Prof.Dr.Ahmet İNAM: ODTÜ Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Nurdan Kalaycı;  Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Doç.Dr. Peter Körner; Bilkent Üniversitesi

Prof.Dr. Serap BUYURGAN; Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Neşe EROL; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Nezahat GÜÇLÜ; Ankara Üniversitesi. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Nilgün METİN; Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof.Dr. Perican BAYER; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi

Bilim Kurulu Üyelerimizden bazılarıdır.

 

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okulları ne zaman açıldı?

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında açıldı. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında ise  Özel Fen Lisemiz eğitim kadememize dahil oldu.

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okullarına öğrenci alımları nasıl yapılır?

Anasınıfı ve ilkokul kademesine açılan kontenjanlar dahilinde  ön görüşme, gözlem, çeşitli gelişim envanterleri, farklı tanılama araçları ile bilişsel ve psikomotor alanlarındaki yeterlilikleri ve bireysel yetenekleri dikkate alınarak öğrenci kaydı yapılır. BİLSEM öğrencileri de okulumuza doğrudan kabul edilir.

Ortaokul  kademesine ise yapılan bursluluk sınavında Fen Bilimleri, Matematik ve Genel Yetenek  puan aralığında okul barajını geçen; ayrıca BİLSEM’e devam eden öğrenciler ile Müzik, Görsel Sanatlar, Drama, Tiyatro, Yaratıcı Yazma, Satranç ve Sporun her alanındaki lisanslı sporculara, Milli Sporculara, yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı göstermiş olan öğrencilere var  olan  burslar dışında ek burslar verilerek öğrenci kabul edilir.

Fen Lisesine ise ilk kez Fen Lisemizde Okulumuza başlayacak öğrenciler her yıl yapılan Okula Kabul ve Bursluluk Sınavındaki akademik başarılarına göre Okula Kayıt imkanına sahip olur. Ayrıca LGS’den aldıkları puan ve yüzdelik dilimi sıralamalarına göre de Fen Lisemize kayıt imkânı sağlanır.

Bunların dışında ulusal ve uluslararası projelerde(Tübitak, Olimpiyatlar vs.)  başarı sağlamış,

Müzik, Görsel Sanatlar, Drama, Tiyatro, Yaratıcı Yazma, Satranç ve Sporun her alanındaki lisanslı sporculara, Milli Sporculara, yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı göstermiş olan bireysel yeteneklerini belgeleyen, öğrencilere var  olan  burslar dışında ek burslar verilerek öğrenci kabul edilir.

Ana sınıflarınıza hangi yaş grubundaki öğrenciler kayıt olabilmektedir?

Eylül ayı itibariyle Okul öncesi;

küçük gruba 43 -57 ay arası,

büyük  gruba ise  57-69 ay arası öğrenciler kayıt olabilir.

Okulunuzu diğer okullardan farklı yapan nedir?

  • Türkiye’de Üstün Yetenekli öğrencilerin eğitimi alanında Anaokulu İlkokul Ortaokul ve Lise seviyesinde öğrencilerini zeka ve yetenek tanılamasıyla alan ve onlara eğitim veren ilk ve tek eğitim kurumuyuz.
  • Öğrencilerimizin tamamı parlak, üstün zekalı ve yetenekli çocuklardan oluşmaktadır. Bu nedenle guruplarımızın tamamı homojen ve aynı öğrenme hızına sahip, farklı alanlara ilgi duyan öğrencilerden oluşur. Bu sayede hem  akademik hem de farklı yetenek alanlarında çok hızlı ilerleme sağlanabilmektedir.
  • Okulumuzun bir diğer farkı ise zihinsel performansı yüksek olan, Matematik, Fen ve Genel Yetenek alanlarında başarılı olmayı hedefleyen öğrencilere sunduğu eğitim ve öğretim politikasıdır. Dünya literatüründe üstün zekalı çocukların eğitiminde uygulanan program zenginleştirme, hızlandırma, daraltma çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığımızın programına ek olarak Okulumuzda uygulanmaktadır.
  • Farklı Dünya ülkelerinde Üstün Zekalıların Eğitiminde bir zenginleştirme modeli  olarak uygulanan üniversitelerde eğitim Okulumuzda da uygulanmaktadır. Okulumuz ile Üniversiteler arasında yapılan protokoller kapsamında Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerimiz üniversitelerin belli bölümlerinde üniversite hocalarından üniversite dersliklerinde, laboratuvarlarında çeşitli dersler almaktadırlar. ODTÜ Felsefe, ODTÜ Fizik, Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Çocuk Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık Eğitimleri, Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümleriyle belli yaş ve gruplarda  yapılan planlamalar kapsamında derslerimiz Üniversite ortamında zenginleştirilerek yapılmaktadır.
  • Öğrencilerini nitelikli birer dünya insanı olarak yetiştirme amacında olan Okulumuzda alanında uzman kişilerin öğrencilerimize rol model olması amacıyla Kariyer Günleri düzenlenmektedir. Kurulduğumuz ilk günden bugüne kariyerinde lider olan bilim insanı, sanatçı, sporcu kişilerle öğrencilerimizin rol modelini tanımasını, eğitim ve kariyer hayatını kendisinden dinlemesini ve aklına gelen sorularına cevap bulmasını sağlıyoruz. Öğrencilerimizin bu sayede ilgi ve yetenek alanlarında başarılı kişileri tanıyarak, çalışmalarını ilk ağızdan dinleyerek, merak ettikleri sorulara yanıt alarak, kendilerinde de var olan bu yetenek alanlarına karşı araştırma duyguları harekete geçiriyor, güdülenmelerini arttırıyoruz.
  • Okulumuzun diğer okullardan farklarından birisi de Rehberlik (PDR) alanında her öğrenci için uygulanan farklı envanter ve ölçeklerdir. Rehberlik çalışmaları ile öğrencilerimiz daha yakından tanınmakta ve eğitim öğretim sürecinde yönlendirilmektedir.
  • Öğretmenlerimizin  kişisel ve mesleki alanda kendilerini sürekli geliştirmeye açık, esnek, espri anlayışı olan, iletişim becerileri yüksek, teknolojiyi iyi kullanabilen, Üstün Zekalı ve Yetenekli Öğrencilerin eğitiminde söz sahibi olabilecek bireylerden seçilmesidir. Aynı zamanda özel eğitim alanında Dünya’daki ve Türkiye’deki uzman kişilerden aldıkları hizmet içi  eğitimlerimizle üstün potansiyelli çocuklar alanında farkındalıkları yüksek tutulmaktadır.
  • Kısacası TÜZYEKSAV Özel Liderler Okulları  geleceğin liderlerini, bilim insanlarını akademisyenlerini, sanatçılarını, sporcularını   yetiştirmeye  öncülük eden bir kurumdur.

Hafta içi ve hafta sonu (Cumartesi) hangi alanlarda branş ve atölye dersleri  yapılmaktadır?

Lise Giriş ve Üniversite Giriş Sınavları hazırlık ve takviye derslerinin yanında öğrencilerimizin yetenek ve ilgi alanlarına göre Robotik Kodlama, Gökbilim, Eğlenceli Bilim,  Görsel Sanatlar, Müzik, Piyano, Keman, Gitar, Drama, Satranç, Oryantiring, Okçuluk, Cimnastik, Taekwondo, Yoga, vb. alanlarda atölye ve kulüp çalışmaları yapılır.

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okullarında Sosyal Etkinlikler alanında neler  yapılır?

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okullarında MEB  Belirli Gün ve Haftalar çerçevesinde her türlü anma,kutlama resmi tören etkinlikleri yapılır. Bunların dışında  Bilim ve Yetenek Günü((Spagetti Günü); Bilim Şenliği; Yabancı Diller Günü; Müzik Şenliği; Resim Sergisi;Tiyatro Şenliği; Şiir Günleri; Kariyer Günleri; Veli Katılım Günleri vb. geleneksel okul günlerimiz kutlanır.Müze eğitimleri, eğitici alan gezileri, veli-öğrenci-öğretmen-yönetici hafta sonu etkinlikleri (Brunch, doğa yürüyüşü, il dışı geziler, tiyatro, sinema, basketbol maçı, hafta sonu spor antrenmanlarına ve yarışmalarına katılım vb.)  yapılmaktadır.

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okullarında   öğrencilerin beslenmeleri nasıl sağlanıyor?

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okulları Sofra Catering yemek şirketiyle yaptığı sözleşme gereği öğrencilerimize  anasınıflarında kahvaltı, öğlen yemeği ve ikindi ara öğünü; ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde ise Öğlen yemeği ve ikindi ara öğün beslenme hizmeti verilir.Ayrıca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize de  isteğe bağlı sabah kahvaltısı verilmektedir.

TÜZYEKSAV Özel Liderler Okullarında Covid-19 Bulaş Riskine karşı alınan önlemler nelerdir?

Pandeminin  ilk günlerinden itibaren okul girişleri, koridorlar, derslikler, yemekhane, okul bahçesi vb. bütün bölümlerde Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının talimatları doğrultusunda  COVİD_19 hijyen önlemleri alınarak güvenli bir eğitim ortamı sağlandı. Tüm Okul çalışanları,

Öğrenciler ve  velilere  COVİD-19 hakkında bilgilendirilmeler yapıldı.

Okulun her yerine bilgilendirme uyarıları, afişler asıldı. El ve temizlik dezenfektanlarının kullanımına özen gösterildi.

Alınan tüm bu önlemler sonucunda TSE denetmenlerince okulumuz fiziki alanları ve çalışmalarımız incelenmiş olup “ TSE Temiz Okul Belgesini” almaya hak kazanmıştır.